Chcę rozpocząć pisać mojego pierwszego w życiu bloga długo się zastanawiałam czy zacząć i jak zacząć. Blog będzie miała charakter naukowy i chciałabym w moich wpisach przybliżyć zainteresowanym jak korzystać z mikroskopu i generalnie rzeczy z tym związane. W obecnej chwili czekam na mój mikroskop który powinien niedługo do mnie dotrzeć i wtedy zacznę wstawiać różne doświadczenia i swoje z nim przeżycia. Mam nadzieję że wszyscy amatorzy mikroskopowania znajdą na tym blogu już niedługo wszystkie potrzebne informację by zacząć. A zacząć naprawdę warto ! Mikroskopijny świat, może być naprawdę pasjonujący, jest na wyciągniecie ręki i możemy go podziwiać dzięki temu wspaniałemu urządzeniu jakim jest mikroskop. I tak żeby to jakoś ładnie rozpocząć to może mała mikroskopowa notka biograficzna.
Z cyklu „ Największe zagadki wszechświata”
#1 Jak powstał mikroskop ?
Pierwsze mikroskopy były mikroskopami optycznymi, w których do oświetlania obserwowanych obiektów wykorzystywano światło dzienne. Za twórców takich mikroskopów uważa się Holendrów, Zachariasza Janssena i jego ojca Hansa. Pierwsze konstrukcje wykonali oni około roku 1590. ( No to nawet w sumie dawno) Ze względu na niewielkie powiększenie (10 razy) mikroskopy nie zdobyły wtedy uznania jako narzędzie badawcze. Przełomu dokonał wynalazca i przedsiębiorca Antonie van Leeuwenhoek, który ulepszył konstrukcję mikroskopu, a następnie rozwinął produkcję tych urządzeń w XVII wieku. Leeuwenhoek jako pierwszy obserwował żywe komórki – plemniki, pierwotniaki, erytrocyty itp. Wykorzystanie mikroskopu przyczyniło się do ogromnego postępu w biologii. Naukowcy mogli badać, co dzieje się we wnętrzu żywych organizmów. Powstały nowe dziedziny nauki, cytologia oraz mikrobiologia. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu możliwy był ogromny postęp w leczeniu chorób zakaźnych. ( I już nie upuszczali krwi jak w średniowieczu ? Szkoda, a taka to była pasjonująca metoda leczenia ) W roku 1882 Robert Koch odkrył z pomocą mikroskopu bakterie gruźlicy. Mikroskop wykorzystano do obserwacji podziału chromosomów w jądrze komórkowym. W roku 1910 Thomas Hunt Morgan udowodnił, że chromosomy są nośnikami genów dając początek genetyce. W technologii materiałowej mikroskopy wykorzystywano do obserwacji struktur metali albo innych materiałów.Dzięki temu stało się możliwe opracowanie doskonalszych stopów metali wykorzystywanych w przemyśle.
Kolejnym przełomem stało się wykorzystanie w mikroskopie elektronów. W roku 1931 pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali Ernst Ruska i Maksem Knollem w Berlinie. Możliwa stała się obserwacja najmniejszych struktur organelli komórkowych. W technologii wykorzystanie mikroskopów elektronowych stało się podstawą rewolucji krzemowej. Bez technik sprawdzania jakości wykonywanych w półprzewodnikach struktur nie udałoby się dokonać tak ogromnego postępu w tej dziedzinie. ( Co ja bym zrobiła bez półprzewodników i krzemu przecież one składają się na komputer… Chyba bym musiała częściej wychodzić z domu ;-;. A dobra nie musiałabym, przecież są jeszcze książki :P ). Mikroskop sił atomowych. W roku 1982 mikroskopia uczyniła pierwszy krok w kierunku świata atomów. Pracujący w Zurychu naukowcy Gerd Binnig oraz Heinrich Rohrer skonstruowali mikroskop STM. Pozwolił on na obserwację struktur złożonych z pojedynczych atomów. Późniejsze prace doprowadziły do budowy szeregu odmian tego mikroskopu pozwalających na badanie różnych właściwości materii w skali nanometra. Niezwykłą cechą mikroskopu STM była jego zdolność nie tylko do obserwacji atomów, ale również manipulacji nimi – przekładania ich z miejsce na miejsce po jednym. Obecnie badacze przewidują, że postęp w mikroskopii pozwoli na zapoczątkowanie rozwoju nanotechnologii, która może znaleźć zastosowanie w prawie każdej dziedzinie życia. No i to by było na tyle. Sporo co nie ? Mam nadzieję, że nie zanudziłam was na śmierć. Właściwie kiedy się tak zastanowić to gdyby nie przybliżenie jakie daje nam mikroskop to z naszą techniką mogłoby być krucho. W zasadzie to mikroskop ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia. W następnych wpisach kilka z nich spróbuję opisać.
Mam nadzieję, że wpisy będą wam się podobać, postaram się wrzucać je w miarę regularnie. Proszę wszystkich czytelników o wyrozumiałość, pierwszy raz się za coś takiego zabieram ale jestem pełna optymizmu. Piszcie jeśli mielibyście jakieś rady lub uwagi, chętnie wszystkie przeczytam.
Alicja
Mikroskop już jest. Trzeba się brać do pracy :P
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńczekam na wpisy, tez chce zacząć"zabawę" z mikroskopem a za bardzo nie wiem jak zacząć. Pozdrawiam