niedziela, 21 lutego 2016

Budowa mikroskopu

Przez pewien okres mnie nie było. Miało być regularnie, a wyszło jak wyszło. Pomijając to, jest już koniec lutego, a ja jednak nadal nie doczekałam się mikroskopu (będzie za kilka dni|). Ze względu ze wykonuję pewnego rodzaju projekt edukacyjny, musze czekać aż wszyscy go zaakceptują. Kompletnie się nie przejmując brakiem podstawowego sprzętu w obecnej chwili, postanowiłam pisać dalej. Bo co mi szkodzi ? Jako że mikroskopu jeszcze nie mam, to nie mogę się na jego temat wypowiedzieć. Nie martwcie się jednak, pracuję nad tym ;). Można jednak, nawet go nie posiadając, zająć się teorią.  Jak pewnie wiecie, wyróżniamy kilka rodzajów mikroskopów. W tym ten najpopularniejszy ( Który można kupić w jakiejś normalnej cenie ) mikroskop optyczny. Taki będzie też mój. Jeśli kogoś zainteresuje jaki to model, to chętnie podam parametry, lecz dopiero jak już go sprawdzę. Mikroskopy optyczne do swojego prawidłowego działania potrzebują kilku rzeczy. No przede wszystkim źródła światła. Dlatego też, by poznać te kilka rzeczy zajmę się dzisiaj opisaniem budowy tego zacnego urządzenia.


Ten obrazek (niezbyt skomplikowany )prezentuje w prosty sposób budowę mikroskopu optycznego, w którym używamy światła dziennego. Dzisiejsze mikroskopy najczęściej działają na  światło sztuczne. Można pracować na nich o każdej porze dnia ( lub nawet w nocy) i niezależnie od ilości światła słonecznego. Mikroskopy mają dwie swoje części, które odpowiadają za przybliżenie, a są to: okular i obiektyw. Różne mikroskopy, zależnie od ceny najczęściej, oferują różne powiększenia.  Powiększenie obiektu zależne jest od iloczynu powiększenia okularu i obiektywu.
np. okular ma powiększenie 10x, obiektyw również 10x co daje nam powiększenie stukrotne. Pomiędzy obiektywami, a okularem znajduje się tubus. Jest to część chroniąca układ optyczny i na której osadzone są niektóre elementy m.in. soczewki. Następna  część, która również znajduje się blisko obiektywów, to rewolwer. Jest to obrotowa tarcza w której są umieszczone obiektywy, pozwala na ich zmienianie. Niżej mamy stolik, na nim umieszcza się preparat, elementy które przytrzymują go aby się nie poruszał( kiedy tego nie chcemy ) to łapki.  Aby móc dowolnie operować oglądaną próbką mamy śrubę regulacyjną, przemiescza ona stolik w płaszczyźnie X, Y, a  śruby –  makro- i mikrometryczna odpowiadają za ustawienia ostrości, przybliżają też i oddalają stolik przedmiotowy od obiektywu. Kondensor to nic innego jak urządzenie skupiające, koncentrujące wiązkę światła. Od niego również zależy widoczność. Kondensor skupia światło zależnie od mikroskopu – dzienne odbite od lusterka, lub światło sztuczne pochodzące z żarówki. I ostatnią częścią jest statyw, na którym osadzony jest stolik i tubus.  I tak mniej więcej prezentuje się budowa mikroskopu.
Nie mogę się doczekać kiedy wykonam swój pierwszy preparat i dlatego gdy tylko będę miała sprzęt w następnym wpisie zajmę się opisem metod preparowania, a może nawet wstawię zdjęcie swojego, kto wie. Czekam na wszystkie rady i uwagi. Mam nadzieję, że następny wpis pojawi się szybciej.

Alicja

2 komentarze: